admin
14. apríla 2020
Aké typy bleskov poznáme?

Často sa stretávam s otázkou, aký je to blesk typu CG, alebo CC. Pokúsim sa Vám to vysvetliť troška polopate a lajcky. Samozrejme typov bleskov je viac, ale povieme si tie najzákladnejšie.

 

Tento blesk je známy ako CG blesk. Skratka CG je skrátenie slovného spojenia Cloud to Ground. Čo v preklade znamená z oblaku do zeme. Tento blesk patrí medzi tie
nebezpečnejšie, keďže hrozí zásah bleskom. Tento blesk ďalej rozdeľujeme na CG- (mínus, negatívny) a CG+ (plus, pozitívny).
CG- Tvorí až 95% všetkých CG bleskov. Obvykle trvá asi štvrtinu až pol sekundy. Niekedy však výboje prechádzajú hore a dole cez bleskový kanál a tak môžete vidieť aj blesk blikať. Vzniká spojením negatívnych častíc v oblaku a pozitívnych častíc zo zeme pomocou ,,neviditeľných kanálov”.


CG+ Asi 5% všetkých CG bleskov. Je to najnebezpečnejší blesk aký sa môže vyskytnúť.
Je asi 3x až 10x silnejší ako klasický CG- blesk a ako sme si viac krát povedali, tento blesk môže udrieť aj ďaleko za hranicami búrky (25-50 km od jadra búrky) Často sa hovorí, že práve tento blesk je pôvodcom lesných požiarov. Trvá spravidla dlhšie. Tento blesk vzniká práve naopak ako jeho negatívna verzia. Ide o spojenie pozitívnych častíc v oblaku (v cirrusovej kovadline, teda vo najvyššej vrstve búrkového oblaku) a negatívnych častí zeme.


Na druhom obrázku môžete vidieť blesk typu CC. Je to skrátenie slovného spojenia Cloud to cloud, čo v preklade znamená z oblaku do oblaku. Tento typ blesku nie je pre nás nijako nebezpečný, no to neznamená, že ak uvidíte takéto blesky, že si môžete chodiť po vonku. Nie nemôžte. Môže sa stať, že udrie 30 takýchto bleskov v oblaku, ale príde 31 a ten môže udrieť už do zeme. Opäť má podobný vznik ako blesky vyššie. Ide o spojenie pozitívnych častíc jedného oblaku a negatívnych častíc druhého oblaku.

 

Foto 1 (CG-): Silvio DrumandBass Pašmik‎
Foto 3 (CC): Stanislav Greš

Najnovšie články