SWSAdmin
8. júla 2021
Vyhodnotenie fotografickej súťaže Jún 2021

Milí naši fanúšikovia,

mesiac nám opäť ubehol. Aby sme nezačali sentimentom, rozhodla som sa postupne vyspovedať našu porotu. Ako prvého Vám predstavím Martina Kajanoviča, ktorý Vám prezradí niečo zo svojho života, povie o svojej vášni k fotografovaniu ale aj to, čo by mala podľa neho obsahovať dobrá fotka.

Martin, ak by si sa mal našim fanúšikom v krátkosti predstaviť, čo by si im o sebe povedal? Vieme, že Tvojou vášňou je fotografovanie. Ale čo viac by sme si mali predstaviť v prípade, že započujeme Tvoje meno?

Pochádzam z obce Mojzesovo, okres Nové Zámky. Venujem sa práci, škole a v prvom rade foteniu. Okrem fotografovania sú mojou vášňou búrky, ktoré mi vždy dodajú veľa energie. Samozrejme počas búrky nesedím doma, ale ak môžem, vyrážam do terénu. Vtedy vznikajú pamätné okamihy a dobrá fotka je len čerešničkou na torte.

Čo bolo impulzom k tomu, aby si sa začal venovať fotografovaniu?

Hlavným impulzom boli západy slnka a búrky, ktoré som chcel mať zvečnené v lepšej kvalite ako tej, ktorú človek spraví na bežný telefón. 

Vieme, že začiatky sú vždy náročné vo všetkom. Ty si ako spomínaš na tie Tvoje – čo sa týka fotenia?

Začiatky boli a ešte stále sú náročné. Prvá zrkadlovka v kombinácii so setovým objektívom mi prinášali viac sklamania ako radosti. Neskôr som zistil, že ten setový objektív nepatrí na foťák, ale skôr do koša. S novým objektívom potom začali prichádzať zábery, ktoré mali potrebnú ostrosť a farebnosť. Ďalej to už bolo všetko len o vedomostiach a skúsenostiach, ktorých mám stále málo a nikdy sa neuspokojím s tým, čo dokážem, pretože vždy sa dá všetko robiť lepšie.

Poznáme rôznych fotografov, každý jeden fotí niečo iné. Svadby, prírodu, portréty a mnoho iného. Čo je Tvoja dominanta? Čo by sme v Tvojom portfóliu fotografií našli vo väčšom zastúpení?

Svoj instagramový profil mám vybudovaný na fotkách z okolitej prírody. Síce tu nemáme toľko možností, ale ja sa snažím vždy vyťažiť čo najviac z každej lokácie. Postupne prechádzam na ženské portréty a mnohé ďalšie veci.

Máš v súvislosti fotografovaním nejaký nesplnený sen? Je niekto, koho by si chcel napríklad odfotografovať? Prípadne niečo iné, čo by si chcel dosiahnuť?

Môj nesplnený sen je, že sa tým raz chcem naplno živiť. A čo sa týka otázky, koho by som chcel odfotiť, tak tam by som vedel povedať veľmi dlhý zoznam, čiže mám čo robiť, aby som si to všetko splnil.

Ak by som ja, ako laik, chcela začať s fotografovaním, čo okrem fotoaparátu/mobilu budem potrebovať? Je potrebný napríklad kurz na to, aby sa vo mne prehĺbil cit pre fotografovanie?

Ja osobne som na žiadnom kurze nebol a dlho som nepoznal žiadnych ľudí, čo by mi vedeli poradiť. Všetko som riešil cez YouTube a voľne dostupné články na internete. Každopádne nejaký kvalitný kurz by som odporúčal každému, pretože tam sa za 4 hodiny človek naučí to, čo som sa ja učil dva mesiace.

Čo by podľa Teba mala obsahovať dobrá fotka? Čo by napríklad naši fanúšikovia mali vedieť/dodržať pri tom, ak chcú zhotoviť dobrú fotku?

V prvom rade by ľudia mali vedieť, že menej je vždy viacej. To znamená, čím menej vecí ako napríklad budov, ciest, pouličných lámp atď. bude fotka obsahovať, tým to bude lepšie. Väčšinou stačí spraviť pár krokov, prípadne zmeniť uhol záberu a hneď je fotka oveľa kvalitnejšia. A základ, ktorý ľudia nedodržujú je vyrovnanie horizontu. Všetko by malo byť ako podľa vodováhy, budovy predsa nepadajú do strany, ale rovno stoja. Taktiež treba vnímať svetlo a využiť ho vo svoj prospech.

Ďakujem Martin za príjemný rozhovor. Dúfam, že sa raz dostanem na zoznam k tým ženským portrétom, nakoľko si myslím, že ešte o Tebe budeme v budúcnosti veľa počuť. Bude preto pre mňa česť si o pár rokov povedať, že práve s Tebou som mohla vytvárať naše súťaže na stránke a tvoriť tým náš obsah zaujímavejším. A teraz prejdeme na samotné vyhodnotenie, ktoré opäť nebolo jednoduché. Zapotila som sa nie len ja ale aj porota pri výbere. A tu je ich finálne rozhodutie.


Tretie miesto získava fotografia, ktorú zhotovil Marián Švalec v Likavke.

vid Richtárik: “ Marián má fotografiu v oku a svojim foťákom robí z okolia Likavky umelecké fotografie, nádherne zachytil lúče slnka nad Likavským hradom. Gratulujem k tretiemu miestu. Dúfam že sa zapojí aj nabudúce.”

Martin Kajanovič: “ Perfektné slnečné lúče v prostredí Likavky. Marián Svalec je už tradičný prispievateľ do našej foto skupiny a vždy dodá super zábery. Na Likavke majú skutočne pestré počasie a fotogenické prostredie. Marián to dokumentuje svojim fotoaparátom za čo mu patrí veľká vďaka. Gratulujem k tretiemu miestu.”

Adam Kováč: “ Slnečné lúče nad hradom Likavka umocňujú atmosféru krajiny, oceňujem zachytenie nevšedného okamihu a zaujímavú kompozíciu.”


Druhé miesto získa fotografia, ktorú zachytil Matej Kotuľa v Bratislave.

 

vid Richtárik: “ Tento typ oblakov sa moc často nevidí a autor k nim zakomponoval dve hlavy ktoré dotvorili atmosféru fotky, použitím Black & White úpravy tomu dodal tu správnu náladu fotografie. Gratulujem. “

Martin Kajanovič:  “ Veľmi sa mi páčia tie hlavy, bez ktorých by fotka nemala taký šmrnc. Oblaky sú super a mám rád čiernobiele fotky. Gratulujem k druhému miestu. “

Adam Kováč: “ Zvláštne mraky nad Tyršovým nábrežím s hlavami akoby na Veľkonočných ostrovoch. Účinok fotografie zvyšuje jej čiernobiele prevedenie.”


A víťazom sa stáva fotografia, ktorá bola, spomedzi toho obrovského množstva, podľa našej poroty tá najlepšia. Podarilo sa ju zachytiť Veronike a Danielovi v Banskej Štiavnici.

vid Richtárik: “Fotogenická Banská Štiavnica, autor nádherne zachytil rannú inverziu pri zlatej hodinke. Vynikajúca kompozícia a slasť pre oči. Gratulujem k 1. miestu.”

Martin Kajanovič: “Krásna inverzia pri východe slnka. Videl som nespočetné množstvo záberov z Banskej Štiavnice, ale tento je jeden z tých najlepších. Gratulujem k prvému miestu.  “

Adam Kováč: “ Nevšedná momentka Banskoštiavnického rána, keď sa kalvária vynára z rannej hmly a mraky pod ňou zakrývajú mesto s ktorým je spojená. “


V mene našej stránky by som sa rada poďakovala chalanom, za ich odborné porotcovské skúsenosti, ochotu s nami do tohto projektu ísť a nadšenie pre ďalšiu spoluprácu. Ďakujem aj Vám, za každú jednu poslednú fotografiu a verím, že do ďalšej výzvy sa radi zapojíte.

Najnovšie články