DonP
1. septembra 2020
Zhodnotenie počasia – August 2020

August 2020

August bol na našom území teplejší ako je dlhodobý priemer. Vyskytovali sa početné prehánky a búrky, ktoré boli lokálne a aj veľmi intenzívne. Zrážky boli počas augusta nerovnomerne rozmiestnené, nakoľko gro zrážok spadlo vo forme prehánok a búrok. Na záver augusta sa nachádzal stred tlakovej níže nad západným Slovenskom. Počas poslednej augustovej noci sa vyskytli plošné zrážky nad celým Slovenskom, na strednom a východnom Slovensku sa vyskytovali aj výraznejšie búrky.

 

Zrážky

Zrážky boli počas mesiaca august opäť nerovnomerné na Slovensku, práve v dôsledku početných prehánok a búrok. Búrkam sa počas augusta darilo viac na juhozápade Slovenska, čo vykompenzovalo absenciu búrok v predošlých mesiacoch a zaujímavých situácii nastalo hneď niekoľko. Medzi také najzávažnejšie dopady búrok môžeme nepochybne zaradiť dátum 17.august. Ďalšou významnou situáciou bol záver augusta, kedy sa nad Európou vlnil výrazný studený front. Počas augusta sa vyskytovali supercelárne búrky aj na východe Slovenska, no výraznejšie prejavy nepriniesli.

17.august 2020

V tento deň sa vyskytovali na juhozápade búrky, ktoré sa v dôsledku slabého prúdenia pohybovali len veľmi pomaly, resp. stáli na mieste. Tie následne vo veľmi vlhkom prostredí prinášali veľa zrážok a to sa prejavilo na veľmi vysokých úhrnoch. Počas búrky nad Sencom spadlo okolo 60 až 80 mm behom hodiny, čo viedlo k lokálnym záplavám. Zároveň sa vytvorila veľmi silná búrka, ktorá vykazovala aj supercelárne črty neďaleko Komárna a podľa neoficiálnych meraní tam spadlo okolo 190 mm behom 6 hodín, pričom behom 2 hodín spadlo okolo 160 mm. Historický rekord v dennom úhrne je 231,9 mm v Salke pri rieke Ipeľ, teda do rekordu už nechýbalo „veľa“.

Obr. č. 1: Autor:  Katarína Brázdil Jerušková

28. a 29. august

Ďalšou zaujímavou situáciou bol záver augusta, kedy sa nad strednou Európou vlnil studený front, pričom oddeľoval veľmi teplý vzduch nad východnou Európou a veľmi chladný vzduch nad západnou Európou. Najvýraznejšie bolo zasiahnuté Taliansko, kde sa vyskytovali silné supercelárne búrky, ktoré vyprodukovali aj tornádo. V našej oblasti sa výraznejšie búrky vyskytli počas soboty 28. 8. 2020 a nedele 29. 8. 2020 a to len na krajnom západe Slovenska a priniesli najmä silnejší vietor a výraznú bleskovú aktivitu. Zaujímavosťou z tohto studeného frontu bola búrka v našej oblasti, ktorá zasiahla Bratislavu večer okolo 18:15 a už o 19:45 bola tá istá búrka pri Žiline.Búrka teda išla rýchlosťou približne 110 km/h. Táto búrka priniesla výrazný vietor, ktorý dosahoval v nárazoch okolo 75 až 85 km/h, lámal konáre aj stromy.

Obr. č. 2: Zaslal nám Sebastian Stanek a foto je zo Senice; Obr. č. 3: Zaslal nám Tomáš Bakoš, Bratislava

31.august a 1.september

Studený front sa naďalej vlnil nad Slovenskom a okrem toho sa nachádzal stred tlakovej níže nad západným Slovenskom, čo spôsobilo, že počas poslednej augustovej noci prechádzali cez stredné a východné Slovensko jednotlivé vlny búrok, ktoré neprinášali veľa zrážok,ale najmä silný vietor a mimoriadnu bleskovú aktivitu. Behom noci udrelo nad Maďarskom a Slovenskom viac ako 40 000 bleskov. Celkovo nad Balkánom, Slovenskom a Poľskom udrelo cez 130 000 bleskov.

Obr. č. 4: Množstvo detekovaných bleskov počas noci a dňa z 31. 8. 2020 a 1. 9. 2020

Búrky

Búrok bolo počas augusta požehnane, darilo sa im prakticky takmer na celom Slovensku. Málo búrok bolo na Orave a severovýchode Slovenska.

Obr. č. 5: Počet dní s búrkou počas mesiaca august, v okruhu 5 km od miesta úderu minimálne 2 bleskov. Ako už tomu pri búrkach býva, niektoré lokality sú vhodnejšie pre výskyt búrok, iné zase menej

 

Obr. č. 6: Hustota bleskových výbojov počas mesiaca august – najväčšia hustota vystihuje práve oblasti, kde sa vyskytovali tzv. stacionárne búrky, teda mali minimálny pohyb – príkladom je Senec a okolie Komárna

 

Čo sa týka našich predpovedí:

Najvýznamnejšou zmenou, ktorú sme urobili od 1.augusta bolo, že sme opäť pridali oblasti, čím sme zvýšili ich počet už na finálny počet 23.

 

Obr. č. 7: Zhodnotenie úspešnosti predpovedí denných maxím a minimum v jednotlivých oblastiach, ale aj priemerná úspešnosť pre celé Slovensko v rámci predpovedí za august 2020

 

Najnovšia vyhliadka na september:

Podľa aktuálnych vyhliadok by mal mesiac september skončiť teplotne normálne, resp. slabo teplotne nadpriemerne a zrážkovo by mal skončiť celkovo slabo až mierne nadnormálne.

Obr. č. 8: Očakávané teplotné odchýlky, oranžovou sú kladné odchýlky, teda na strednom a východnom Slovensku by mal mesiac skončiť ako teplotne nadpriemerný

Obr. č. 9: Očakávané odchýlky zrážok, zelenou sú kladné odchýlky, teda mesiac by mal byť bohatší na zrážky najmä na strednom a východnom Slovensku

 

ZDROJE: NWS NOAA, blesky.bourky.cz, Severe Weather Slovakia o.z.

Najnovšie články