SWSAdmin
1. decembra 2020
Zhodnotenie počasia – November 2020

November 2020

November bol teplotne na našom území nadpriemerný v druhej dekáde, no prvá a najmä tretia dekáda bola teplotne podpriemerná, zároveň november bol v znamení anticyklonálneho charakteru počasia, vyskytovali sa aj série dní v nižších polohách (Obr. č. 1 a 2), kedy sa vyskytovali hmly alebo bolo zamračené nízkou oblačnosťou, prípadne sa vyskytovali mrznúce hmly (obr. č.3). Počas posledného týždňa k nám prenikol pôvodom arktický vzduch.


Zrážky:

November bol zrážkovo výrazne podpriemerný na väčšine územia. Zrážky boli počas mesiaca november sústredené v prvej dekáde a zvyšok mesiaca boli zrážky len vo forme mrholenia. Počas posledných dní k nám prenikol pôvodom arktický vzduch a tlaková níž nad Pobaltím spôsobila, že na severe a východe sa vyskytovalo sneženie alebo snehové prehánky, pričom spadlo zväčša do 5 až 15 cm snehu (obr. č. 4 a 5), na horách aj viac. Na západnom Slovensku a v Banskobystrickom kraji sa sneženie nevyskytovalo.

Hmla v Bratislave

Obr. č. 1: Autor Zuzana Aufrichtova cez FB

Obr. č.2: David Ruzicka, FB

Pozostatok mrznúcich hmiel

Obr. č. 3: Autor: Martin Majling

Sneh na východe Slovenska

Obrázok č. 4 Autor: Daniel Partila, Košice

Obrázok č.5 Autor: Samuel Kukura, Snina


Čo sa týka našich predpovedí:

V našich hodnoteniach vyhodnocujeme predpovedané teploty pre oblasti, v ktorých sú jednotlivé ikonky. Avšak nie sme schopní pokryť každú dedinu, obec a mesto, preto porovnania predpovedí robíme iba pre vybrané lokality. A teda aj samotná úspešnosť/porovnania hodnôt sa môžu líšiť od reality.

Obr. č. 6: Zhodnotenie úspešnosti predpovedí denných maxím a miním v jednotlivých oblastiach, ale aj priemerná úspešnosť pre celé Slovensko v rámci predpovedí za november 2020


Najnovšia vyhliadka na december:

Podľa aktuálnych vyhliadok by mal mesiac december skončiť teplotne nadpriemerne a zrážkovo  podpriemerne najmä na krajnom východe Slovenska, viď. obr. č. 7 a 8.Obr. č. 7: Očakávané teplotné odchýlky – oranžovou, červenou až hnedou sú kladné odchýlky a modrou až fialovou sú záporné odchýlky. Teda mesiac december na našom území by mal byť priemerný, resp. slabo nadpriemerný.Obr. č. 8: Očakávané odchýlky zrážok, zelenou až modrou sú kladné odchýlky a červenou, oranžovou až hnedou sú záporné odchýlky. Teda mesiac december na našom území by mal byť zrážkovo podpriemerný najmä na krajnom východe Slovenska, inde viac-menej zrážkovo priemerný.

ZDROJE: NWS NOAA,  Severe Weather Slovakia o.z.

Najnovšie články