SWSAdmin
29. novembra 2020
Zhodnotenie počasia – Október 2020

Október 2020

Október bol teplotne nadpriemerný v prvej a tretej dekáde, no druhá dekáda bola teplotne podpriemerná, zároveň október bol veľmi bohatý na zrážky a sú miesta, kde spadol až trojmesačný priemerný októbrový úhrn. Na našom území spadlo zväčša 100 až 200 mm, na niektorých miestach aj viac.


Zrážky:

Zrážky boli počas mesiaca október viac menej plošné a najviac ich spadlo v období od 12.teho do 15.teho októbra, kedy naše územie ovplyvňovalo niekoľko tlakových níží a behom tohto obdobia spadlo aj viac ako 100 až 150 mm zrážok. Samozrejme ešte viac zrážok spadlo v okolí hôr. To sa prejavilo aj na vzostupe vodných hladín na viacerých miestach Slovenska, rieky sa aj vylievali.

Obr. č.1 a č.2: Henrieta Zvarová, Markušovce okres Spišská Nová Ves

Zároveň k nám prenikol aj výrazne chladnejší vzduch a sneh padal aj v stredných polohách – v lokalitách na krajnom severe a hornej Orave (obr. č. 3 – obec Babín), no aj v okolí Vysokých Tatier. Hranicu sneženia pekne zachytáva aj obrázok č.4. Počas októbra sa vyskytovali aj búrky, tie boli sústredené najmä v prvej dekáde a boli aj mimoriadne intenzívne. Sneh komplikoval dopravu najmä na horských priechodoch.

Obr. č. 3: Obec Babín (nadmorská výška okolo 680 mn.m.), ráno 13.októbra, autor: Ľubomír Janidžár. Sneh sa vyskytol aj v Námestove (okolo 1 až 2 cm – nadmorská výška okolo 600 mn.m.).

Obr. č. 4: Autor Marián Švalec, okolie Likavky

Mimoriadne búrky na začiatku októbra

V priebehu noci zo 3. 10. na 4. 10. prešli cez západné Slovensko 3 búrkové línie, ktoré prinášali najmä výdatnejšie zrážky a silnejší vietor, udrelo okolo 196 000 bleskov, viď obr. č. 5. V pondelok 5. 10. 2020 boli najmä na juhu stredného Slovenska a na východe Slovenska vhodné podmienky aj pre formáciu supercelárnych búrok. Tie sa napokon aj skutočne vyskytli a na východnom Slovensku vyprodukovali krúpy aj vo veľkosti okolo 4 až 7 cm, viď obr. č. 6. Výrazne horšia situácia bola v tomto na juhu stredného Slovenska, kde v Gemerskej Vsi sa vyskytlo aj tornádo intenzity F1. Boli hlásené škody na majetkoch, zväčša išlo o polámané stromy a poškodené strechy.

Obr. č. 5: Detegované bleskové výboje počas obdobia od 3.10. 12:00 do 4.10. k 10.tej hodine ( zdroj: blitzortung)

4. 10. 2020

Obr. č. 6: Lukačovce, autor: Peter Marsal, v tento deň padali na východe pri supercelách krúpy v priemere od 4 do 7 cm

Obr. č. 7: Počet dní s búrkou počas mesiaca október, v okruhu 5 km od miesta úderu minimálne 2 bleskov. Ako už tomu pri búrkach býva, niektoré lokality sú vhodnejšie pre výskyt búrok, iné zase menej

Obr. č. 8: Hustota bleskových výbojov počas mesiaca október – najväčšia hustota vystihuje práve oblasti, kde sa vyskytovali tzv. supercelárne búrky – na východe produkovali krúpy a na Gemeri aj spomínané tornádo


Čo sa týka našich predpovedí:

V našich hodnoteniach vyhodnocujeme predpovedané teploty pre oblasti, v ktorých sú jednotlivé ikonky. Avšak nie sme schopní pokryť každú dedinu, obec a mesto, preto porovnania predpovedí robíme iba pre vybrané mestá/lokality. A teda aj samotná úspešnosť/porovnania sa môžu líšiť od reality.

Obr. č. 9: Zhodnotenie úspešnosti predpovedí denných maxím a miním v jednotlivých oblastiach, ale aj priemerná úspešnosť pre celé Slovensko v rámci predpovedí za október 2020


Najnovšia vyhliadka na november:

Podľa aktuálnych vyhliadok by mal mesiac november skončiť teplotne nadpriemerne a zrážkovo slabo podpriemerne v južných okresoch Slovenska.Obr. č. 10: Očakávané teplotné odchýlky – oranžovou, červenou až hnedou sú kladné odchýlky a modrou až fialovou sú záporné odchýlky. Teda mesiac november na našom území by mal byť nadpriemerne teplý.Obr. č. 11: Očakávané odchýlky zrážok, zelenou až modrou sú kladné odchýlky a červenou, oranžovou až hnedou sú záporné odchýlky. Teda mesiac november na našom území by mal byť zrážkovo priemerný a v južných okresoch slabo podpriemerný.

ZDROJE: NWS NOAA, blesky.bourky.cz, Severe Weather Slovakia o.z., blitzortung

Najnovšie články