DonP
1. októbra 2020
Zhodnotenie počasia – September 2020

September 2020

September bol celkovo na našom území teplejší ako je dlhodobý priemer, avšak boli aj dni, ktoré boli chladnejšie ako dlhodobý priemer. Začiatok septembra bol chladnejší ako dlhodobý priemer, rovnako aj koncom druhej dekády k nám prenikol od severu veľmi chladný a suchý vzduch, ten umožnil výraznejší pokles teplôt počas nocí a vyskytovali sa už aj prvé prízemné mrazy. Záver septembra sa vyznačoval cyklonálnym (vplyv tlakových níží), chladným, upršaným a aj veterným počasím. Počas posledného septembrového víkendu sa prechodne zmenšila oblačnosť a na severe Slovenska sa vyskytovali aj prvé slabé mrazy.


Zrážky:

Zrážky boli počas mesiaca september sústredené najmä na prvých a posledných 7 dní mesiaca. Počas obdobia mimo týchto dní sa zrážky nevyskytovali, resp. iba slabé prehánky, z toho vyplýva, že v niektorých oblastiach nepršalo 15 až 20 dní, možno aj viac. Avšak posledný týždeň sa postaral o výrazný cyklonálny charakter počasia (naše územie bolo pod vplyvom tlakových níží), kedy nielen naše územie, ale strednú a neskôr aj východnú Európu zasiahlo niekoľko vĺn zrážok. V priebehu dní 25.9. a 26.9. spadlo behom 24 hodín na západe územia zväčša 20 až 40 mm, v Trenčianskom kraji  40 až 60 mm a v okolí hôr až do 80 mm zrážok, teda behom jedného dňa spadol na niektorých miestach aj mesačný úhrn zrážok. V Banskobystrickom kraji spadlo zväčša 10 až 20 mm a na juhu stredného Slovensko, na východe a v Žilinskom kraji spadlo zväčša do 5 až 15 mm. Avšak počas nasledujúcich dní zasiahlo niekoľko vĺn dažďa aj stredné a východné Slovensko a počas jednotlivých dní spadlo väčšinou do 10 až 20 mm zrážok. Takže v priebehu týždňa spadlo to, čo „malo“ spadnúť v priebehu celého mesiaca.30.9.2020 spadlo na východnom Slovensku zväčša 15 až 30 mm zrážok.


Búrky v priebehu septembra

Obr. č.1: Najvýraznejšie búrky boli nepochybne v noci z 31. 8. 2020 na 1. 9. 2020 na strednom a východnom Slovensku, avšak slabšie búrky sa vyskytovali aj v priebehu septembra, no už v menšej miere, autor: Sebo Sebas Melus, Bošany


29 – 30.september 2020

Prvé sneženie na našich horách.

Obr. č. 2: Sneženie na Lomnickom Štíte, foto: Vysoké Tatry


Búrky – búrková sezóna už na našom území skončila 30. 9. 2020:

Búrok bolo počas septembra už len málo, najviac sa ich vyskytovalo na rozhraní stredného a východného Slovenska, najmenej ich bolo v Podunajskej nížine, na severozápade Slovenska a na krajnom východe. Všade na východe, kde je číslo 1, tak to sa viaže stále na noc z 31. 8. 2020 na 1. 9. 2020, čiže ani na krajnom východe a severovýchode už búrky počas septembra neboli.

Obr. č. 3: Počet dní s búrkou počas mesiaca september, v okruhu 5 km od miesta úderu minimálne 2 bleskov. Ako už tomu pri búrkach býva, niektoré lokality sú vhodnejšie pre výskyt búrok, iné zase menej

Obr. č. 4: Hustota bleskových výbojov počas mesiaca september – najväčšia hustota vystihuje práve oblasti, kde sa vyskytovali tzv. stacionárne búrky, teda mali minimálny pohyb


Čo sa týka našich predpovedí:

V našich hodnoteniach vyhodnocujeme predpovedané teploty pre oblasti, v ktorých sú jednotlivé ikonky. Avšak nie sme schopní pokryť každú dedinu, obec a mesto, preto porovnania predpovedí robíme iba pre vybrané mestá/lokality. A teda aj samotná úspešnosť/porovnania sa môžu líšiť od reality.

Obr. č. 5: Zhodnotenie úspešnosti predpovedí denných maxím a miním v jednotlivých oblastiach, ale aj priemerná úspešnosť pre celé Slovensko v rámci predpovedí za september 2020


Najnovšia vyhliadka na október:

Podľa aktuálnych vyhliadok by mal mesiac október skončiť teplotne aj zrážkovo nadpriemerne.

Obr. č. 6: Očakávané teplotné odchýlky – oranžovou, červenou až hnedou sú kladné odchýlky a modrou až fialovou sú záporné odchýlky. Teda mesiac október na našom území by mal byť nadpriemerne teplý.

Obr. č. 7: Očakávané odchýlky zrážok, zelenou až modrou sú kladné odchýlky a červenou, oranžovou až hnedou sú záporné odchýlky. Teda mesiac október  na našom území by mal byť zrážkovo nadpriemerný.

 

ZDROJE: NWS NOAA, blesky.bourky.cz, Severe Weather Slovakia o.z.

Najnovšie články