SWSAdmin
31. júla 2020
Zhodnotenie počasia v Júli 2020

Júl 2020

Prvá dekáda júla sa vyznačovala relatívne teplejším počasím, no druhá dekáda bola opäť chladnejšia a v tretej dekáde padol sa vyskytol aj tohtoročný najteplejší deň a to konkrétne 36,0°C v Senici dňa 28.7. 2020.

Zrážky:

Zrážkovo bol mesiac jún veľmi rozmanitý na Slovensku, práve v dôsledku početných prehánok a búrok boli úhrny veľmi rozdielne aj na malej vzdialenosti. Opäť sa vyskytli dni, kedy pri búrkach lokálne spadlo veľké množstvo zrážok v priebehu krátkej doby – okolo 50 až 60 mm za hodinu a najväčším eventom tohto mesiaca bola nepochybne búrková línia, ktorá zasiahla najmä Záhorie a Považie, pričom sa vyskytla výrazná blesková aktivita, nárazy vetra boli aj cez 90 km/h, padali aj krúpy a vyskytli sa aj intenzívnejšie zrážky, najhoršie na tom bola práve Skalica.

Obr. č. 1: Autor:  Barbara Sasnova, Skalica

Búrky:

Ako je aj na spodných obrázkoch vidno, tak najviac sa búrky vyskytovali práve na Považí a juhovýchode Slovenska počas júla 2020. Najhoršie na tom bolo opäť Záhorie a tentokrát sa búrkam príliš nedarilo ani na severe Slovenska. Počas júla sa vyskytla výraznejšia línia (ako sme už spomínali) a na východe Slovenska sa vyskytli aj supercelárne búrky, výraznejšie krupobitie tentokrát nepriniesli.

Obr. č. 2: Počet dní s búrkou počas mesiaca júl, v okruhu 5km od miesta úderu minimálne 2 bleskov.

Obr. č. 3: Hustota bleskových výbojov počas mesiaca júl – najväčšia hustota je v Podunajskej nížine – práve v dôsledku výraznej bleskovej aktivity na línii

Čo sa týka našich predpovedí:

Najvýznamnejšou zmenou, ktorú sme urobili od 1.júla bolo, že sme skrátili interval na denné maximá a nočné minimá na trojstupňový interval a už hodnotíme iba maximá a minimá.

Najnovšia vyhliadka na august:

Podľa aktuálnych vyhliadok by mal mesiac august skončiť teplotne normálne, resp. slabo teplotne podpriemerne a zrážkovo by mal skončiť celkovo slabo až mierne nadnormálne.

Obr. č. 5: Očakávané teplotné odchýlky, modrou sú záporné odchýlky, teda mesiac by mal skončiť teplotne normálne, prípadne slabo podnormálne.Obr. č. 6: Očakávané odchýlky zrážok, zelenou sú kladné odchýlky, teda mesiac by mal byť bohatý na zrážky

ZDROJE: NWS NOAA, blesky.bourky.cz, Severe Weather Slovakia o.z.

Najnovšie články