SWSAdmin
30. júna 2020
Zhodnotenie počasia v Júni 2020

Jún 2020

Prvá dekáda júna sa vyznačovala relatívne chladnejším počasím, no zvyšné dekády sa už vyznačovali relatívne teplejším počasím a na pocit bolo dusno. V tomto teplom a vlhkom prostredí sa tvorili početné prehánky a búrky.

Zrážky:

Mesiac jún bol v znamení početných prehánok a búrok, ktoré zasiahli predovšetkým stredné a východné Slovensko, no vyskytli sa aj na západe. Za zmienku určite stoja situácie kedy napr. dňa 14. 6. 2020 spadlo behom 2 hodín v Gabčíkove 83 mm a dňa 28. 6. 2020 spadlo v Muránskej Planine – Predná hora až 102,4 mm behom 1 hodiny, behom 2 hodín tam spadlo celkovo 123,8 mm a pod.. Ďalšia zaujímavá situácia bola 11. 6. 2020, kedy sa na severovýchodnom Slovensku vyskytovali silné supercelárne búrky, ktoré boli doprevádzané silným vetrom, intenzívnejšími zrážkami, no predovšetkým obrovskými krúpami, ktoré v priemere dosahovali 4 až 7 cm.

Obr. č. 1: Autor: Natália Bačová, obec Ďapalovce, krúpy okolo 6 až 7 cm.

Búrky:

Ako je aj na spodných obrázkoch vidno, tak najviac sa búrkam darilo práve na juhu stredného Slovenska, ale vo všeobecnosti sa búrky vyskytovali najmä na strednom, východnom Slovensku a v Trenčianskom kraji. Najmenej búrok bolo na juhozápade, pričom stále sú lokality, kde sme tento rok búrku ešte vôbec nemali.

Obr. č. 2: Počet dní s búrkou počas mesiaca jún, v okruhu 5km od miesta úderu minimálne 2 bleskov.

Obr. č. 3: Hustota bleskových výbojov počas mesiaca jún – najväčšia hustota je na juhu stredného Slovenska, kde bolo zároveň najviac dní s búrkou.

Čo sa týka našich predpovedí:

Najvýznamnejšou zmenou, ktorú sme urobili od 1.júna bolo, že sme rozšírili počet oblastí z 13 na 19 a na začiatku tretej dekády sme skrátili interval pre maximálne denné a minimálne nočné teploty. Čo sa týka zmien, tak chystáme ešte pár aktualizácii v najbližšom čase.

Najnovšia vyhliadka na júl:

Podľa aktuálnych vyhliadok by mal mesiac júl skončiť teplotne normálne, resp. slabo teplotne nadpriemerne a zrážkovo by mal skončiť najmä na severe výrazne podnormálne. Sú to však len dlhodobejšie vyhliadky a realita môže byť iná. Či to tak skutočne bolo alebo nie si povieme pri ďalšom zhodnotení na začiatku augusta ?

Obr. č. 5: Očakávané teplotné odchýlky, oranžovou farbou sú kladné, takže by malo byť teplejšie ako je normál.

Obr. č. 6: Očakávané odchýlky zrážok, oranžovou farbou sú záporné, takže mesiac by mal byť podľa tejto vyhliadky výrazne suchší najmä na severe Slovenska a aj v okolitých krajinách.

ZDROJE: NWS NOAA, blesky.bourky.cz, Severe Weather Slovakia o.z.

Najnovšie články